Blog poświęcony aktywności fizycznej
Uncategorized

Astygmatyzm

Astygmatyzm

Gdy usłyszymy od specjalisty, do którego udaliśmy się na wizytę, że mamy astygmatyzm, nie należy się bać. Astygmatyzm inaczej niezborność rogówkowa polega na nieostrości widzenia. Jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, według statystyk około 40% ludności ma astygmatyzm.

Astygmatyzm nie jest chorobą a jedynie nieprawidłowością budowy oka tak jak dalekowzroczność czy krótkowzroczność. Za problemy z astygmatyzmem odpowiada kształt rogówki. Wyróżniamy dwa rodzaje astygmatyzmu: rogówkowy i regularny. Astygmatyzm rogówkowy jest najczęściej wadą wrodzoną a regularny diagnozowany jest w trakcie badania wzroku przez specjalistę.

Jak objawia się astygmatyzm?

Najbardziej charakterystycznym objawem astygmatyzmu jest nieostre widzenie i rozmycie krawędzi
z bliska, jak i z daleka. Osoby z astygmatyzmem zazwyczaj często mrugają oraz mrużą oczy, w ten sposób chcąc wyrównać ostrość widzenia.

Astygmatyzm u dzieci

Astygmatyzm u małych dzieci jest najczęściej wadą wrodzoną, powinien być wykryty na rutynowej wizycie u specjalisty. Bardzo ważne jest korygowanie astygmatyzmu u dzieci do 3. roku życia. Zaniedbanie wady może prowadzić do niedowidzenia.

Jak poradzić sobie z niezbornością rogówki?

Wadę jaką jest astygmatyzm można korygować soczewkami kontaktowymi jak i okularowymi. Przy dużym astygmatyzmie specjalista może zaproponować laserową korekcję astygmatyzmu, która polega na nadaniu prawidłowego kształtu rogówce.

U osób ze zdiagnozowanym astygmatyzmem czynnie uprawiających sport zalecane są soczewki kontaktowe toryczne. Soczewki 1-DAY ACUVUE® MOIST a także ACUVUE® for ASTIGMATISM zapewnią ostrość i komfort widzenia nie tylko w trakcie aktywności fizycznej, ale też w czasie dłuższej pracy przy komputerze.

Należy pamiętać, że brak korekcji astygmatyzmu może powodować przykre dolegliwości takie jak bóle głowy czy zapalenie spojówek oraz pogłębianie wady.

Post Comment