Your Sport Book: Trzy najlepsze książki sportowe według Nikodema Pałasza

Tym razem o wytypowanie trzech najlepszych książek sportowych poprosiłam Nikodema Pałasza, autora dwóch bardzo dobrych kryminałów, o których możecie przeczytać tutaj.

Więcej o Nikodemie:

Manager sportowy, specjalista od wizerunku sportowców, właściciel firmy Sport And Profit. Jest absolwentem WDiNP UW, Podyplomowego Studium Zarządzania i Marketingu SGH oraz WSHiFM. Zajmuje się m.in. zarządzaniem karierami i budowaniem wizerunku sportowców czy tworzeniem strategii marketingowych w oparciu o sport.
Współpracował i współpracuje indywidualnie m.in. z tenisistami, pływakami, piłkarzami, pięściarzami, szermierzami a także klubami sportowymi. Wśród jego klientów byli i są m.in.: czołowi tenisiści świata, medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzowie i rekordziści Polski, mistrzowie świata. Prowadzi zajęcia, warsztaty i wykłady z marketingu sportowego m.in. na UW, SWPS, SGH.

 

Zapraszam do lektury!

————————————————————

 

wyscig_500px

 

 

 

 

 

Tyler Hamilton, Daniel Coyle „Wyścig Tajemnic”

 

 

 

 

Moim zdaniem to najlepsza książka sportowa ostatnich lat. Myślę, że wciągnie nawet tych kibiców, którzy nie za bardzo interesują się kolarstwem. Hamilton w szczery sposób opowiada o swojej karierze, o latach spędzonych u boku największego sportowego oszusta w historii, Lance’a Armstronga; o wejściu na szczyt i bolesnym upadku.  Nie ukrywam, że lektura „wyścigu tajemnic” inspirowała mnie przypisaniu „Brudnej gry”. W ciekawy sposób Hamilton analizuje zachowanie Armstronga, krytycznie ocenia swoje postępowanie. I co najważniejsze, stara się być uczciwy wobec czytelnika – mówi jak było i przyznaje, że doping to był jego świadomy wybór. Do lektury niech zachęci ten krótki fragment:

„Nic nie było normalne w naszym świecie. W opinii Lance’a normalne było tylko to, że on wygrywał. (…) Według mnie problemem Lance’a stała się uporczywa myśl, że jest stworzony by być mistrzem; nie mógł zrezygnować z mocy, która umożliwiała mu kontrolowanie wyników w sposób tak precyzyjny. (…) Jeśli Lance jest przykładem numer jeden, to ja jestem przykładem numer dwa. Widziałem moje liczby (…). I po cichu, choć jak inni stałem na ziemi, której nie można nazwać ubitą, zaczynałem wierzyć, że może ja też jestem stworzony żeby być mistrzem.” (str.153-154).

 

pod-presja-jak-wytrzymalosc-psychiczna-pomaga-zwyciezac-b-iext8000434

 

 

 

 

 

Jerzy Dudek, Paweł Habrat, „Pod presją. Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać”

 

 

 

 

Umieszczam tę książkę na drugim miejscu nie tylko dlatego, że miałem swój skromny udział przy jej tworzeniu. To co jest głównym atutem tej lektury, to spojrzenie na sport… w niesportowy sposób. Przeżycia Jurka Dudka można odnieść niemal do każdej sytuacji życiowej. Codziennie stykamy się z problemami, przez które Dudek musiał przechodzić podczas swojej kariery piłkarskiej. Funkcjonowanie w wielkim klubie nie jest niczym innym jak pracą dla wielkiej korporacji, z wszelkim tego plusami i minusami. Zmiana klubu jest jak zmiana miejsca zamieszkania bądź pracy. Przygotowanie mentalne w sporcie i życiu codziennym? Tak! To co dzieje się w naszej głowie ma wpływ na to jak żyjemy i jakie wyniki osiągamy. A wartość książki dla sportowców? Ogromna. Jeden z weteranów Ekstraklasy powiedział po przeczytaniu, że ta książka otworzyła mu oczy na wiele spraw, z których nie zdawał sobie sprawy. I dodał z uśmiechem: „Szkoda, że nie dostałem tej książki dziesięć lat temu. Moja kariera mogłaby wyglądać inaczej i być może zaszedłbym dużo dalej”.

 

open-autobiografia-tenisisty-b-iext3228814

 

 

 

 

 

Andre Agassi „Open. Autobiografia tenisisty”

 

 

 

 

Blaski i cienie tenisowej sławy, błyskotliwie spisane piórem Johna Josepha Moehringera, zdobywcy Nagrody Pulitzera. Każdy fan tenisa powinien sięgnąć po tę książkę. Trudno ocenić na ile jest to szczera autobiografia, a na ile element autokreacji. Pewne jest, że chyba każdy po przeczytaniu „Open” zadawał sobie pytanie, czy ten Agassi naprawdę tak nienawidzi tenisa?

@NikodemPalasz

 

PS. Poprzednio w tej serii o swoich ulubionych książkach opowiadał pan Leszek Jarosz – zapraszam do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>